Global menu

Our global pages

Close

Chambers and Partners: Advokátní kancelář Eversheds Sutherland Česká republika a Slovensko získala ocenění v pracovním právu, korporátním právu, M&A a oblasti energetiky

 • Czech Republic

  18-03-2022

  Prestižní mezinárodní žebříček Chambers and Partners v hodnocení právních firem pro rok 2022 opět zařadil Eversheds Sutherland v České republice v oblasti pracovního práva na nejvyšší příčku (Band 1). Pražská kancelář byla dále oceněna v korporátním právu a M&A (Band 4).

  Kancelář v Bratislavě získala v pracovním právu (Band 3) také ranking a dále byla oceněna v oblasti energetiky (Band 3). Partnerka kanceláře, Annamária Tóthová, získala navíc opět individuální ocenění za odborné poradenství v právu životního prostředí a odpadovém hospodářství (Energetika).

  Od našich klientů jsme dostali několik povzbuzujících hodnocení:

  A source highlights "the entrepreneurial approach" of the lawyers.

  We appreciate their understanding of our business goals and of applicable law, and their ability to explain complex matters in very simple way."

  Another client highlights the "very efficient and customised legal advice," further praising: "The team is very responsive and ready to help, and due to its vast experience in employment law, it provides us with clear and practical solutions."

  Appreciating the firm's high-level advice, clients further endorse: "They react quickly and they are very much supportive and willing to help."

   

  Advokátní kancelář Eversheds Sutherland patří mezi Top 15 globálních právních firem. Pracuje pro ni více než 5000 lidí v 74 kancelářích ve 35 jurisdikcích v Evropě, USA, Africe, Asii a na Blízkém východě. www.eversheds-sutherland.com

   

   

  This information is for guidance purposes only and should not be regarded as a substitute for taking legal advice. Please refer to the full terms and conditions on our website.

  < Go back